Yageo NCR100KR-73-1K5
NCR100KR-73-1K5 picture photo
Mfg. Part Number
NCR100KR-73-1K5
Brief Description
RES 1.5K OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR100KR-73-1K5.pdf
Availability of NCR100KR-73-1K5
QUANTITY
NCR100KR-73-1K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR100KR-73-1K5
Internal Part NumberEIS-NCR100KR-73-1K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR100KR-73-1K5
Related LinksNCR100K, NCR100KR-73-1K5 Datasheet, Yageo Distributor
NCR100KR-73-1K5 Details Description
Related parts for NCR100KR-73-1K5
IC REG CHARGE PUMP INV 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 3.1A 300 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES CHAS MNT 11.3K OHM 1% 20W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf