Yageo NCR100KR-73-1K8
NCR100KR-73-1K8 picture photo
Mfg. Part Number
NCR100KR-73-1K8
Brief Description
RES 1.8K OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR100KR-73-1K8.pdf
Availability of NCR100KR-73-1K8
QUANTITY
NCR100KR-73-1K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR100KR-73-1K8
Internal Part NumberEIS-NCR100KR-73-1K8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR100KR-73-1K8
Related LinksNCR100K, NCR100KR-73-1K8 Datasheet, Yageo Distributor
NCR100KR-73-1K8 Details Description
Related parts for NCR100KR-73-1K8
CONN EDGECARD 22PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
OSC VCXO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FAN HEATER 250W 3.2X3.2X7" datasheet.pdf
CONN 32PT MC OUTPUT NPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf