Yageo NCR100KR-73-91R
NCR100KR-73-91R picture photo
Mfg. Part Number
NCR100KR-73-91R
Brief Description
RES 91 OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR100KR-73-91R.pdf
Availability of NCR100KR-73-91R
QUANTITY
NCR100KR-73-91R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR100KR-73-91R
Internal Part NumberEIS-NCR100KR-73-91R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR100KR-73-91R
Related LinksNCR100K, NCR100KR-73-91R Datasheet, Yageo Distributor
NCR100KR-73-91R Details Description
Related parts for NCR100KR-73-91R
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.10V SC70-4 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
PANEL CABLE MANAGER 1UNIT datasheet.pdf
IMPACT DC 2X10 OPEN SN datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 48POS datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf