Yageo NCR1WSKR-52-270R
NCR1WSKR-52-270R picture photo
Mfg. Part Number
NCR1WSKR-52-270R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 270 OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR1WSKR-52-270R.pdf
Availability of NCR1WSKR-52-270R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR1WSKR-52-270R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR1WSKR-52-270R
Internal Part NumberEIS-NCR1WSKR-52-270R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR1WSKR-52-270R
Related LinksNCR1WSKR, NCR1WSKR-52-270R Datasheet, Yageo Distributor
NCR1WSKR-52-270R Details Description
Related parts for NCR1WSKR-52-270R
FIXED IND 390UH 180MA 15.5 OHM datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FPGA 768 I/O 1517FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
SL VERT LATCH HEADER GOLD 7POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
SMT INSULATED SPRING PIN .137" datasheet.pdf
330UF 63V 12,5X20MM 105C 3000H datasheet.pdf