Yageo NCR1WSKT-52-1K2
NCR1WSKT-52-1K2 picture photo
Mfg. Part Number
NCR1WSKT-52-1K2
Brief Description
RES 1.2K OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR1WSKT-52-1K2.pdf
Availability of NCR1WSKT-52-1K2
QUANTITY
NCR1WSKT-52-1K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR1WSKT-52-1K2
Internal Part NumberEIS-NCR1WSKT-52-1K2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package1,000
SeriesNCR
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR1WSKT-52-1K2
Related LinksNCR1WSK, NCR1WSKT-52-1K2 Datasheet, Yageo Distributor
NCR1WSKT-52-1K2 Details Description
Related parts for NCR1WSKT-52-1K2
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
OSC VCXO 125.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-1E2G datasheet.pdf
BG STTSHLD MTL-IN 30''X24'' 1PK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 9SRT datasheet.pdf