Yageo NCR200KR-73-120R
NCR200KR-73-120R picture photo
Mfg. Part Number
NCR200KR-73-120R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR200KR-73-120R.pdf
Availability of NCR200KR-73-120R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR200KR-73-120R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR200KR-73-120R
Internal Part NumberEIS-NCR200KR-73-120R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR200KR-73-120R
Related LinksNCR200KR, NCR200KR-73-120R Datasheet, Yageo Distributor
NCR200KR-73-120R Details Description
Related parts for NCR200KR-73-120R
SWITCH 8 POS DIP RECESSED UNSLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 300MA SOD523 datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 250MA 700 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 20 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf