Yageo NCR2WSKR-73-1K2
NCR2WSKR-73-1K2 picture photo
Mfg. Part Number
NCR2WSKR-73-1K2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR2WSKR-73-1K2.pdf
Availability of NCR2WSKR-73-1K2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR2WSKR-73-1K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR2WSKR-73-1K2
Internal Part NumberEIS-NCR2WSKR-73-1K2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR2WSKR-73-1K2
Related LinksNCR2WSK, NCR2WSKR-73-1K2 Datasheet, Yageo Distributor
NCR2WSKR-73-1K2 Details Description
Related parts for NCR2WSKR-73-1K2
FERRITE 4A 170 OHM 2220 SMD datasheet.pdf
IC MPU I386 25MHZ 132QFP datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TXRX OPT GBIC 1 GB/S 1310NM datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.039 MULTI 5' datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W/FLTR 1A M5 datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V JB 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
CONN EJECTOR GUIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf