Yageo NCR3WSKR-73-100R
NCR3WSKR-73-100R picture photo
Mfg. Part Number
NCR3WSKR-73-100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 3W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR3WSKR-73-100R.pdf
Availability of NCR3WSKR-73-100R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR3WSKR-73-100R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR3WSKR-73-100R
Internal Part NumberEIS-NCR3WSKR-73-100R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Power (Watts)3W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR3WSKR-73-100R
Related LinksNCR3WSKR, NCR3WSKR-73-100R Datasheet, Yageo Distributor
NCR3WSKR-73-100R Details Description
Related parts for NCR3WSKR-73-100R
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
VARISTOR 135V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 819V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
FAN CPU COOLER 90X19.1MM 12VDC datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 305MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf