Yageo NCR3WSKR-73-33R
NCR3WSKR-73-33R picture photo
Mfg. Part Number
NCR3WSKR-73-33R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33 OHM 3W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR3WSKR-73-33R.pdf
Availability of NCR3WSKR-73-33R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR3WSKR-73-33R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR3WSKR-73-33R
Internal Part NumberEIS-NCR3WSKR-73-33R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±10%
Power (Watts)3W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR3WSKR-73-33R
Related LinksNCR3WSK, NCR3WSKR-73-33R Datasheet, Yageo Distributor
NCR3WSKR-73-33R Details Description
Related parts for NCR3WSKR-73-33R
CONN HEADER .100 SINGL R/A 26POS datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN TERMINAL BLK 1-5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf