Yageo NCR50SKR-52-1K
NCR50SKR-52-1K picture photo
Mfg. Part Number
NCR50SKR-52-1K
Brief Description
RES 1K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR50SKR-52-1K.pdf
Availability of NCR50SKR-52-1K
QUANTITY
NCR50SKR-52-1K Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR50SKR-52-1K
Internal Part NumberEIS-NCR50SKR-52-1K
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR50SKR-52-1K
Related LinksNCR50SK, NCR50SKR-52-1K Datasheet, Yageo Distributor
NCR50SKR-52-1K Details Description
Related parts for NCR50SKR-52-1K
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 39K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 69K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 11.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf