Yageo NCR50SKR-52-27R
NCR50SKR-52-27R picture photo
Mfg. Part Number
NCR50SKR-52-27R
Brief Description
RES 27 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR50SKR-52-27R.pdf
Availability of NCR50SKR-52-27R
QUANTITY
NCR50SKR-52-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR50SKR-52-27R
Internal Part NumberEIS-NCR50SKR-52-27R
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR50SKR-52-27R
Related LinksNCR50SK, NCR50SKR-52-27R Datasheet, Yageo Distributor
NCR50SKR-52-27R Details Description
Related parts for NCR50SKR-52-27R
TERM SOLDER TURRET .237" .165"L datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT89-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W SOD123FL datasheet.pdf
CONN CARD PUSH-PULL R/A PCB datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
TV 26C 26#20 PIN PLUG datasheet.pdf
10000UF 350V 76X220MM 105C 5000H datasheet.pdf