Yageo NCR50SKR-52-470R
NCR50SKR-52-470R picture photo
Mfg. Part Number
NCR50SKR-52-470R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR50SKR-52-470R.pdf
Availability of NCR50SKR-52-470R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR50SKR-52-470R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR50SKR-52-470R
Internal Part NumberEIS-NCR50SKR-52-470R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR50SKR-52-470R
Related LinksNCR50SKR, NCR50SKR-52-470R Datasheet, Yageo Distributor
NCR50SKR-52-470R Details Description
Related parts for NCR50SKR-52-470R
RES SMD 619K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
TERM SLDR TURRET SLOTTED 6.35MM datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2 ARRAY 1.9MM HORZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ADC 12BIT 1CH 200-500KSPS SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V JB 0805 datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
3UF 250V 9.5X20.5 85C AXI datasheet.pdf