Yageo NCR50SKR-52-510R
NCR50SKR-52-510R picture photo
Mfg. Part Number
NCR50SKR-52-510R
Brief Description
RES 510 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR50SKR-52-510R.pdf
Availability of NCR50SKR-52-510R
QUANTITY
NCR50SKR-52-510R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR50SKR-52-510R
Internal Part NumberEIS-NCR50SKR-52-510R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR50SKR-52-510R
Related LinksNCR50SKR, NCR50SKR-52-510R Datasheet, Yageo Distributor
NCR50SKR-52-510R Details Description
Related parts for NCR50SKR-52-510R
CONN POWER ENTRY W/FILTER 3AMP datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 10A QC TERM datasheet.pdf
IC RF POWER DETECTOR TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN HDR PIN 80POS R/A TIN LEAD datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 3.1A SOT-224 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 325MA 2.15 OHM datasheet.pdf
MICRO 9 M 36" RBW JACKP A174 datasheet.pdf