Murata Electronics North America NCS12S4815C
NCS12S4815C picture photo
Mfg. Part Number
NCS12S4815C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 12W
Datasheet Download
NCS12S4815C.pdf
Availability of NCS12S4815C
QUANTITY
NCS12S4815C Order Process
Ship out your order
Specifications of NCS12S4815C
Internal Part NumberEIS-NCS12S4815C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNCS1 Series of Single-Output DC-DC Converters
Featured ProductNCS12 Series Isolated 12 W 4:1 Input Single- and Dual-Output DC/DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesNCS12
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOTP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.79" W x 0.41" H (32.0mm x 20.0mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCS12S4815C
Related LinksNCS12, NCS12S4815C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
NCS12S4815C Details Description
Related parts for NCS12S4815C
FUSE BOARD MNT 250MA 250VAC RAD datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 4A 200V GBL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 200MA 630 MOHM datasheet.pdf
DC-DC CONV INP FILTER 4A SMD datasheet.pdf