ON Semiconductor NCV2575D2T-12G
NCV2575D2T-12G picture photo
Mfg. Part Number
NCV2575D2T-12G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG MULT CONFIG INV 12V D2PAK
Datasheet Download
NCV2575D2T-12G.pdf
Availability of NCV2575D2T-12G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCV2575D2T-12G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV2575D2T-12G
Internal Part NumberEIS-NCV2575D2T-12G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jan/2012
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive or Negative
TopologyBuck, Boost, Buck-Boost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageD2PAK-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV2575D2T-12G
Related LinksNCV2575, NCV2575D2T-12G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV2575D2T-12G Details Description
Related parts for NCV2575D2T-12G
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDEAR BRKWAY .100 4POS R/A datasheet.pdf
CONN DIN M FEMALE 80CKT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf