ON Semiconductor NCV5501DT33RKG
NCV5501DT33RKG picture photo
Mfg. Part Number
NCV5501DT33RKG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A DPAK
Datasheet Download
NCV5501DT33RKG.pdf
Availability of NCV5501DT33RKG
QUANTITY
NCV5501DT33RKG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV5501DT33RKG
Internal Part NumberEIS-NCV5501DT33RKG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.23V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)500mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV5501DT33RKG
Related LinksNCV5501, NCV5501DT33RKG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV5501DT33RKG Details Description
Related parts for NCV5501DT33RKG
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE ASSY ETHERNET RJ45 300MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
.5MM JMPR LGT 152 TYPE D 8POS datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 20% 2924 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 400A 2TOWER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf