ON Semiconductor NCV551SN27T1
NCV551SN27T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCV551SN27T1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
NCV551SN27T1.pdf
Availability of NCV551SN27T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCV551SN27T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV551SN27T1
Internal Part NumberEIS-NCV551SN27T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Feb/2009
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.04V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV551SN27T1
Related LinksNCV551, NCV551SN27T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV551SN27T1 Details Description
Related parts for NCV551SN27T1
FIXED IND 10UH 130MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD80 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT323-5 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
DISPLAY 14.2MM GREEN 1DIGIET CC datasheet.pdf