ON Semiconductor NCV551SN31T1G
NCV551SN31T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCV551SN31T1G
Brief Description
IC REG LDO 3.1V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
NCV551SN31T1G.pdf
Availability of NCV551SN31T1G
QUANTITY
NCV551SN31T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV551SN31T1G
Internal Part NumberEIS-NCV551SN31T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationNCP551,NCV551 Datasheet Update 28/May/2014
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.04V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV551SN31T1G
Related LinksNCV551, NCV551SN31T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV551SN31T1G Details Description
Related parts for NCV551SN31T1G
ROUND STANDOFF M3 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 182KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT YLW LC 0.4" CA datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf