ON Semiconductor NCV5661DT12RKG
NCV5661DT12RKG picture photo
Mfg. Part Number
NCV5661DT12RKG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 1A DPAK
Datasheet Download
NCV5661DT12RKG.pdf
Availability of NCV5661DT12RKG
QUANTITY
NCV5661DT12RKG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV5661DT12RKG
Internal Part NumberEIS-NCV5661DT12RKG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 9V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device PackageDPAK-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV5661DT12RKG
Related LinksNCV5661, NCV5661DT12RKG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV5661DT12RKG Details Description
Related parts for NCV5661DT12RKG
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN HEADER TYPE A 110POS GOLD datasheet.pdf
BATTERY ZINC 1.4V COIN 5.8MM 8PK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf