ON Semiconductor NCV5661DT18RKG
NCV5661DT18RKG picture photo
Mfg. Part Number
NCV5661DT18RKG
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1A DPAK
Datasheet Download
NCV5661DT18RKG.pdf
Availability of NCV5661DT18RKG
QUANTITY
NCV5661DT18RKG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV5661DT18RKG
Internal Part NumberEIS-NCV5661DT18RKG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 9V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device PackageDPAK-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV5661DT18RKG
Related LinksNCV5661, NCV5661DT18RKG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV5661DT18RKG Details Description
Related parts for NCV5661DT18RKG
IC SWITCH PWR DIST TRIPL 16-SOIC datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 16POS 2.54MM datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO204AC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3KV TRANSISTOR 4-SO datasheet.pdf
CABLE USB 3.0 A MALE-B MALE 2M datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR VERT 13CKT datasheet.pdf
RES 10K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 5PC datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/08/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
SPONGE (1/PK) datasheet.pdf
PHOTOVOLTAIC CF 35A NON-INDICATI datasheet.pdf