ON Semiconductor NCV5661DT33RKG
NCV5661DT33RKG picture photo
Mfg. Part Number
NCV5661DT33RKG
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A DPAK
Datasheet Download
NCV5661DT33RKG.pdf
Availability of NCV5661DT33RKG
QUANTITY
NCV5661DT33RKG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV5661DT33RKG
Internal Part NumberEIS-NCV5661DT33RKG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 9V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device PackageDPAK-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV5661DT33RKG
Related LinksNCV5661, NCV5661DT33RKG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV5661DT33RKG Details Description
Related parts for NCV5661DT33RKG
CONN RECPT 100POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 3.94"L X 6.3"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A 14VSON datasheet.pdf