ON Semiconductor NCV5661MN25T2G
NCV5661MN25T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV5661MN25T2G
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A 6DFN
Datasheet Download
NCV5661MN25T2G.pdf
Availability of NCV5661MN25T2G
QUANTITY
NCV5661MN25T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV5661MN25T2G
Internal Part NumberEIS-NCV5661MN25T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 9V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV5661MN25T2G
Related LinksNCV5661, NCV5661MN25T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV5661MN25T2G Details Description
Related parts for NCV5661MN25T2G
IDC CABLE- AKP50A/ AE50M / X datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS TIN datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 773 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
THERMISTOR 1K OHM 0402 datasheet.pdf