ON Semiconductor NCV5661MN28T2G
NCV5661MN28T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV5661MN28T2G
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 1A 6DFN
Datasheet Download
NCV5661MN28T2G.pdf
Availability of NCV5661MN28T2G
QUANTITY
NCV5661MN28T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV5661MN28T2G
Internal Part NumberEIS-NCV5661MN28T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 9V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV5661MN28T2G
Related LinksNCV5661, NCV5661MN28T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV5661MN28T2G Details Description
Related parts for NCV5661MN28T2G
KIT GLASS EXPOSURE 12 X 18" 8PCS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.6A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 36.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf