ON Semiconductor NCV59151MN25TYG
NCV59151MN25TYG picture photo
Mfg. Part Number
NCV59151MN25TYG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A 8DFN
Datasheet Download
NCV59151MN25TYG.pdf
Availability of NCV59151MN25TYG
QUANTITY
NCV59151MN25TYG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV59151MN25TYG
Internal Part NumberEIS-NCV59151MN25TYG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV59151MN25TYG
Related LinksNCV5915, NCV59151MN25TYG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV59151MN25TYG Details Description
Related parts for NCV59151MN25TYG
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8DSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC USB PWR SW/CTLR CHRG 16-WQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 32MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 600V AXIAL datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
DSUB 25 F WW .585" G ZINC datasheet.pdf