ON Semiconductor NCV59301DS33R4G
NCV59301DS33R4G picture photo
Mfg. Part Number
NCV59301DS33R4G
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A D2PAK
Datasheet Download
NCV59301DS33R4G.pdf
Availability of NCV59301DS33R4G
QUANTITY
NCV59301DS33R4G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV59301DS33R4G
Internal Part NumberEIS-NCV59301DS33R4G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageD2PAK-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV59301DS33R4G
Related LinksNCV5930, NCV59301DS33R4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV59301DS33R4G Details Description
Related parts for NCV59301DS33R4G
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES 35 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LNB SUPPLY & CONTROL 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
OSC VCXO 90.3168MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M554-A 48QFN datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MT THR PIN RA datasheet.pdf