ON Semiconductor NCV612SQ27T2G
NCV612SQ27T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV612SQ27T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.1A SC70
Datasheet Download
NCV612SQ27T2G.pdf
Availability of NCV612SQ27T2G
QUANTITY
NCV612SQ27T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV612SQ27T2G
Internal Part NumberEIS-NCV612SQ27T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV612SQ27T2G
Related LinksNCV612, NCV612SQ27T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV612SQ27T2G Details Description
Related parts for NCV612SQ27T2G
MEMORY CARD COMPACTFLASH 512MB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 30K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
PATCH CORD VF-45 TO VF-45 62.5 M datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 30POS TIN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
HAR-MIK 68P MA DOUBLE END CALBE datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf