ON Semiconductor NCV612SQ28T2G
NCV612SQ28T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV612SQ28T2G
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.1A SC70
Datasheet Download
NCV612SQ28T2G.pdf
Availability of NCV612SQ28T2G
QUANTITY
NCV612SQ28T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV612SQ28T2G
Internal Part NumberEIS-NCV612SQ28T2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV612SQ28T2G
Related LinksNCV612, NCV612SQ28T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV612SQ28T2G Details Description
Related parts for NCV612SQ28T2G
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN 200V 6A LEADED BUTTON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 6A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf