ON Semiconductor NCV612SQ31T1
NCV612SQ31T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCV612SQ31T1
Brief Description
IC REG LDO 3.1V 0.1A SC70
Datasheet Download
NCV612SQ31T1.pdf
Availability of NCV612SQ31T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCV612SQ31T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV612SQ31T1
Internal Part NumberEIS-NCV612SQ31T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.1V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.21V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV612SQ31T1
Related LinksNCV612, NCV612SQ31T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV612SQ31T1 Details Description
Related parts for NCV612SQ31T1
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 357 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
SVF 7.62HP/04/180 SN BK BX datasheet.pdf
KK 100 HEADER ASSY 9POS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
560UF 450V 35X50MM 105C 2000H datasheet.pdf