ON Semiconductor NCV8154MN330180TBG
NCV8154MN330180TBG picture photo
Mfg. Part Number
NCV8154MN330180TBG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V/1.8V 0.3A XDFN6
Datasheet Download
NCV8154MN330180TBG.pdf
Availability of NCV8154MN330180TBG
QUANTITY
NCV8154MN330180TBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8154MN330180TBG
Internal Part NumberEIS-NCV8154MN330180TBG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V, 3.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.335V @ 300mA, 0.14V @ 300mA
Number of Regulators2
Voltage - Input1.9 V ~ 5.25 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8154MN330180TBG
Related LinksNCV8154MN, NCV8154MN330180TBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8154MN330180TBG Details Description
Related parts for NCV8154MN330180TBG
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 32SOJ datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
PROCESS METER 0-50MA LED PNL MT datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 673 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 17POS PNL ANGL PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 300V 36AWG BLK datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf