ON Semiconductor NCV8402ASTT3G
NCV8402ASTT3G picture photo
Mfg. Part Number
NCV8402ASTT3G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC DVR LO SIDE 42V 2.0A SOT223-4
Datasheet Download
NCV8402ASTT3G.pdf
Availability of NCV8402ASTT3G
QUANTITY
NCV8402ASTT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8402ASTT3G
Internal Part NumberEIS-NCV8402ASTT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationLow Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load42V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)2A
Rds On (Typ)165 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8402ASTT3G
Related LinksNCV840, NCV8402ASTT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8402ASTT3G Details Description
Related parts for NCV8402ASTT3G
RES 4.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO QUAD BTL 64HTQFP datasheet.pdf
RES 0.162 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SCKT datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK 4NC SLOW ACT datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 70POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf