ON Semiconductor NCV8501D25R2G
NCV8501D25R2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV8501D25R2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8SOIC
Datasheet Download
NCV8501D25R2G.pdf
Availability of NCV8501D25R2G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCV8501D25R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8501D25R2G
Internal Part NumberEIS-NCV8501D25R2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Oct/2012
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)151mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8501D25R2G
Related LinksNCV850, NCV8501D25R2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8501D25R2G Details Description
Related parts for NCV8501D25R2G
CONN HEADER 12POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A SC59R datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 4GB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 1% 100W datasheet.pdf
RES 10 OHM 10.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 330 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINI-FIT JR STNDOFF RA HDR ASY datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf