ON Semiconductor NCV8505D2T33R4G
NCV8505D2T33R4G picture photo
Mfg. Part Number
NCV8505D2T33R4G
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.4A D2PAK
Datasheet Download
NCV8505D2T33R4G.pdf
Availability of NCV8505D2T33R4G
QUANTITY
NCV8505D2T33R4G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8505D2T33R4G
Internal Part NumberEIS-NCV8505D2T33R4G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output400mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)425mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageD2PAK-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8505D2T33R4G
Related LinksNCV8505, NCV8505D2T33R4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8505D2T33R4G Details Description
Related parts for NCV8505D2T33R4G
RES SMD 15 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .082"D .135"L datasheet.pdf
IC CAN TXRX SINGLE WIRE 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 3.3K OHM 10SIP datasheet.pdf
SENSOR PROX 16CH 5M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
KAB.SERCOS6.0 + F-SMA/PCI.DIN; 2 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO220AA datasheet.pdf