ON Semiconductor NCV85081BDS50R4G
NCV85081BDS50R4G picture photo
Mfg. Part Number
NCV85081BDS50R4G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.25A D2PAK
Datasheet Download
NCV85081BDS50R4G.pdf
Availability of NCV85081BDS50R4G
QUANTITY
NCV85081BDS50R4G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV85081BDS50R4G
Internal Part NumberEIS-NCV85081BDS50R4G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.45V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input6 V ~ 28 V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageD2PAK-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV85081BDS50R4G
Related LinksNCV85081, NCV85081BDS50R4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV85081BDS50R4G Details Description
Related parts for NCV85081BDS50R4G
IC DAC 10BIT 125MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 400V 20% 2KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.69A 26 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 25POS IP67 datasheet.pdf