ON Semiconductor NCV8509PDW25G
NCV8509PDW25G picture photo
Mfg. Part Number
NCV8509PDW25G
Brief Description
IC REG LDO 5V/2.5V 16SOIC
Datasheet Download
NCV8509PDW25G.pdf
Availability of NCV8509PDW25G
QUANTITY
NCV8509PDW25G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8509PDW25G
Internal Part NumberEIS-NCV8509PDW25G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Oct/2012
Standard Package47
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V, 2.5V
Current - Output-
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 100mA
Number of Regulators2
Voltage - InputUp to 50V
Current - Limit (Min)115mA, 105mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8509PDW25G
Related LinksNCV850, NCV8509PDW25G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8509PDW25G Details Description
Related parts for NCV8509PDW25G
DIP HEADER 24 PIN .600 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 3V SRL-IN 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-LINE 8 WIRE 50" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT666 datasheet.pdf
CARD RACK VME 6UX400MM ASSEMBLED datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 144POS GOLD datasheet.pdf
RELAY TELECOM 2FORMC/2CO 5A 24V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf