ON Semiconductor NCV8560MN250R2G
NCV8560MN250R2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV8560MN250R2G
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A 6DFN
Datasheet Download
NCV8560MN250R2G.pdf
Availability of NCV8560MN250R2G
QUANTITY
NCV8560MN250R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8560MN250R2G
Internal Part NumberEIS-NCV8560MN250R2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8560MN250R2G
Related LinksNCV8560, NCV8560MN250R2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8560MN250R2G Details Description
Related parts for NCV8560MN250R2G
CAP CER 0.047UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEATSHRINK MULTI WALL 1/8-48" BL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 51C S /33 10CR 72" datasheet.pdf
HC-EVO-B16-HHFS-EL-AL datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf