ON Semiconductor NCV8570BSN25T1G
NCV8570BSN25T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCV8570BSN25T1G
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.2A 5TSOP
Datasheet Download
NCV8570BSN25T1G.pdf
Availability of NCV8570BSN25T1G
QUANTITY
NCV8570BSN25T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8570BSN25T1G
Internal Part NumberEIS-NCV8570BSN25T1G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8570BSN25T1G
Related LinksNCV8570, NCV8570BSN25T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8570BSN25T1G Details Description
Related parts for NCV8570BSN25T1G
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 230V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML HIGH 20PPM datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 500MA 3V datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
PGA SOLDER TAIL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H datasheet.pdf