ON Semiconductor NCV8606MN33T2G
NCV8606MN33T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV8606MN33T2G
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6DFN
Datasheet Download
NCV8606MN33T2G.pdf
Availability of NCV8606MN33T2G
QUANTITY
NCV8606MN33T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8606MN33T2G
Internal Part NumberEIS-NCV8606MN33T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)675mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8606MN33T2G
Related LinksNCV8606, NCV8606MN33T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8606MN33T2G Details Description
Related parts for NCV8606MN33T2G
RES ARRAY 9 RES 390K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V Y5V 1812 datasheet.pdf
FINGER GUARD METAL F/172MM FANS datasheet.pdf
ROT SW SOLDER LUG 2P 3POS NON-SH datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 100KHZ 8UMAX datasheet.pdf
IC FPGA 375 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf