ON Semiconductor NCV86604BD33R2G
NCV86604BD33R2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV86604BD33R2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC
Datasheet Download
NCV86604BD33R2G.pdf
Availability of NCV86604BD33R2G
QUANTITY
NCV86604BD33R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV86604BD33R2G
Internal Part NumberEIS-NCV86604BD33R2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL3Q2105 EOL 6/Nov/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input4.5 V ~ 40 V
Current - Limit (Min)205mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV86604BD33R2G
Related LinksNCV8660, NCV86604BD33R2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV86604BD33R2G Details Description
Related parts for NCV86604BD33R2G
IC 2.88V 10% SOT223 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 96VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS VERT DUAL 30AU datasheet.pdf
LED RED CLEAR AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
MNTNG BRAKT FOR TL-N20ME/TLN20MD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CUST UMQ SAFETY MAT 31.5X19 IN datasheet.pdf
SMT DIP ROTARY datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1.8K OHM 10SIP datasheet.pdf