ON Semiconductor NCV8690MN33T2G
NCV8690MN33T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV8690MN33T2G
Brief Description
IC REG LDO 1A 3.3V 6DFN
Datasheet Download
NCV8690MN33T2G.pdf
Availability of NCV8690MN33T2G
QUANTITY
NCV8690MN33T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8690MN33T2G
Internal Part NumberEIS-NCV8690MN33T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8690MN33T2G
Related LinksNCV8690, NCV8690MN33T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8690MN33T2G Details Description
Related parts for NCV8690MN33T2G
IC OSC DUAL FX FREQ 80MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR 9POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 82K OHM 16SOIC datasheet.pdf