ON Semiconductor NCV8715MX18TBG
NCV8715MX18TBG picture photo
Mfg. Part Number
NCV8715MX18TBG
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 50MA 6XDFN
Datasheet Download
NCV8715MX18TBG.pdf
Availability of NCV8715MX18TBG
QUANTITY
NCV8715MX18TBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8715MX18TBG
Internal Part NumberEIS-NCV8715MX18TBG
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input3 V ~ 24 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-XFDFN
Supplier Device Package6-XDFN (1.5x1.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8715MX18TBG
Related LinksNCV8715, NCV8715MX18TBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8715MX18TBG Details Description
Related parts for NCV8715MX18TBG
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
PHOTOELETRIC SENSOR datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A datasheet.pdf
CABLE 3POS STR PLUG-SCKT .3M datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.87M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf