ON Semiconductor NCV8715MX50TBG
NCV8715MX50TBG picture photo
Mfg. Part Number
NCV8715MX50TBG
Brief Description
IC REG LDO 5V 50MA 6XDFN
Datasheet Download
NCV8715MX50TBG.pdf
Availability of NCV8715MX50TBG
QUANTITY
NCV8715MX50TBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8715MX50TBG
Internal Part NumberEIS-NCV8715MX50TBG
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.23V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - Input6 V ~ 24 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C