ON Semiconductor NCV8716MT18TBG
NCV8716MT18TBG picture photo
Mfg. Part Number
NCV8716MT18TBG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 80MA 6XDFN
Datasheet Download
NCV8716MT18TBG.pdf
Availability of NCV8716MT18TBG
QUANTITY
NCV8716MT18TBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8716MT18TBG
Internal Part NumberEIS-NCV8716MT18TBG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input3 V ~ 24 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-WDFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8716MT18TBG
Related LinksNCV8716, NCV8716MT18TBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8716MT18TBG Details Description
Related parts for NCV8716MT18TBG
CONN HOUSING RECEPT 160POS BLACK datasheet.pdf