ON Semiconductor NCV8716MT33TBG
NCV8716MT33TBG picture photo
Mfg. Part Number
NCV8716MT33TBG
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 80MA 6XDFN
Datasheet Download
NCV8716MT33TBG.pdf
Availability of NCV8716MT33TBG
QUANTITY
NCV8716MT33TBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8716MT33TBG
Internal Part NumberEIS-NCV8716MT33TBG
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - Input4.3 V ~ 24 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-WDFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8716MT33TBG
Related LinksNCV8716, NCV8716MT33TBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8716MT33TBG Details Description
Related parts for NCV8716MT33TBG
RES SMD 30 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CTV 24C 12#16 12#12 SKT RECP datasheet.pdf
270UF 63V 12,5X25MM 105C 8000H datasheet.pdf