ON Semiconductor NDD60N550U1-1G
NDD60N550U1-1G picture photo
Mfg. Part Number
NDD60N550U1-1G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 8.2A IPAK-4
Datasheet Download
NDD60N550U1-1G.pdf
Availability of NDD60N550U1-1G
QUANTITY
NDD60N550U1-1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NDD60N550U1-1G
Internal Part NumberEIS-NDD60N550U1-1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8.2A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs550 mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds540pF @ 50V
Power - Max94W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Supplier Device PackageIPAK (TO-251)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NDD60N550U1-1G
Related LinksNDD60N5, NDD60N550U1-1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NDD60N550U1-1G Details Description
Related parts for NDD60N550U1-1G
CONN HEADER 8POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 440MA 710 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
PANEL SIDE 77X28X0.8" BLACK 1/PR datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS SNGL SMD datasheet.pdf