| Internal Part Number | EIS-NDD60N745U1-1G | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6.6A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 745 mOhm @ 3.25A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 15nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 440pF @ 50V | |
| Power - Max | 84W | |