AVX Corporation NF15AA0120M--
NF15AA0120M-- picture photo
Mfg. Part Number
NF15AA0120M--
Manufacturer
Product Category
Inrush Current Limiters (ICL)
Brief Description
ICL 12 OHM 20% 3.5A 15MM
Datasheet Download
NF15AA0120M--.pdf
Availability of NF15AA0120M--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NF15AA0120M-- Order Process
Ship out your order
Specifications of NF15AA0120M--
Internal Part NumberEIS-NF15AA0120M--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyInrush Current Limiters (ICL)
SeriesNF15
PackagingBulk
R @ 25°C12 Ohm
Tolerance±20%
Current - Steady State Max3.5A
R @ Current0.33 Ohm
Diameter0.59" (15mm)
ApprovalscUL
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NF15AA0120M--
Related LinksNF15AA, NF15AA0120M-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
NF15AA0120M-- Details Description
Related parts for NF15AA0120M--
DIODE GEN PURP 50V 30A DO203AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
TOOL HAND CONTACT LOCATOR datasheet.pdf
SR121E02, 110VAC, 2 INPUT, 4 OUT datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf