AVX Corporation NF15AA0139M--
NF15AA0139M-- picture photo
Mfg. Part Number
NF15AA0139M--
Manufacturer
Product Category
Inrush Current Limiters (ICL)
Brief Description
ICL 1.3 OHM 20% 8.9A 15MM
Datasheet Download
NF15AA0139M--.pdf
Availability of NF15AA0139M--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NF15AA0139M-- Order Process
Ship out your order
Specifications of NF15AA0139M--
Internal Part NumberEIS-NF15AA0139M--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyInrush Current Limiters (ICL)
SeriesNF15
PackagingBulk
R @ 25°C1.3 Ohm
Tolerance±20%
Current - Steady State Max8.9A
R @ Current0.05 Ohm
Diameter0.59" (15mm)
ApprovalscUL
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NF15AA0139M--
Related LinksNF15AA, NF15AA0139M-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
NF15AA0139M-- Details Description
Related parts for NF15AA0139M--
IDC CABLE - MSD40K/MC40F/MSD40K datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 14SOIC datasheet.pdf
PANEL BOTTOM 27.5X22.25" WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS 19.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.03A 42 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO213AB datasheet.pdf