AVX Corporation NF20AA0150M--
NF20AA0150M-- picture photo
Mfg. Part Number
NF20AA0150M--
Manufacturer
Product Category
Inrush Current Limiters (ICL)
Brief Description
ICL 15 OHM 20% 4A 20MM
Datasheet Download
NF20AA0150M--.pdf
Availability of NF20AA0150M--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NF20AA0150M-- Order Process
Ship out your order
Specifications of NF20AA0150M--
Internal Part NumberEIS-NF20AA0150M--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Circuit Protection
FamilyInrush Current Limiters (ICL)
SeriesNF20
PackagingBulk
R @ 25°C15 Ohm
Tolerance±20%
Current - Steady State Max4A
R @ Current0.32 Ohm
Diameter0.787" (20mm)
ApprovalscUL
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NF20AA0150M--
Related LinksNF20AA, NF20AA0150M-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
NF20AA0150M-- Details Description
Related parts for NF20AA0150M--
CONN HEADER 54POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 75PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 5 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 6.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 25.8KV 25A E RATED SIEMENS datasheet.pdf