Vishay/BCcomponents NFR0100001001JR500
NFR0100001001JR500 picture photo
Mfg. Part Number
NFR0100001001JR500
Brief Description
RES 1K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NFR0100001001JR500.pdf
Availability of NFR0100001001JR500
QUANTITY
NFR0100001001JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFR0100001001JR500
Internal Part NumberEIS-NFR0100001001JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFR0100001001JR500
Related LinksNFR010000, NFR0100001001JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NFR0100001001JR500 Details Description
Related parts for NFR0100001001JR500
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 0.2A SOT23A-3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82 OHM 5% 12W datasheet.pdf