Vishay/BCcomponents NFR0100001500JR500
NFR0100001500JR500 picture photo
Mfg. Part Number
NFR0100001500JR500
Brief Description
RES 150 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NFR0100001500JR500.pdf
Availability of NFR0100001500JR500
QUANTITY
NFR0100001500JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFR0100001500JR500
Internal Part NumberEIS-NFR0100001500JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFR0100001500JR500
Related LinksNFR010000, NFR0100001500JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NFR0100001500JR500 Details Description
Related parts for NFR0100001500JR500
TAPE MASKING PERFORM 144MMX55M datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT HER CC 0.56" datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 72"L X 36"W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 988K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TEST ADAPTER COLOR: BLUE datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 42" X 48" datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf